Οι μαθητές της Β’ και Γ’ Γυμνασίου των Εκπαιδευτηρίων μας τίμησαν φέτος στο εορτασμό της Εθνικής επετείου της 25ης Μαρτίου, τους αφανείς ήρωες του Μυστρά. Εκείνους που ως «κλέφτες» – όπως τους αποκαλούσαν οι Τούρκοι – αγωνίζονταν για την ελευθερία του υπόδουλου γένους.
Οι μαθητές/τριες παρουσίασαν θεατρική διασκευή του βραβευμένου ιστορικού μυθιστορήματος της Σταυρούλας Ζώρζου “Στη σκιά του πληγωμένου Μυστρά”.
Μας τίμησαν με την παρουσία τους ο Πανοσιολογιώτατος Αρχιμανδρίτης Αυγουστίνος Θεοδωρόπουλος, Διευθυντής του Ραδιοφωνικού Σταθμού της Πειραϊκής Εκκλησίας ως Εκπρόσωπος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη Πειραιώς κ. Σεραφείμ, ο Αιδεσιμολογιώτατος Πρωτοπρεβύτερος Νικόλαος Βουρλάκος, Πνευματικός σύμβουλος των Εκπαιδευτηρίων, η συγγραφέας του θεατρικού έργου κα Σταυρούλα Ζώρζου και η Σχολική Σύμβουλος -Συντονίστρια Εκπαιδευτικού έργου του Υπουργείου Παιδείας κα Σοφία Σπανουδάκη και πλήθος προσκεκλημένων.
![](https://gymnasio.ekpaideutiria-imp.gr/wp-content/uploads/2024/04/434059580_961706482407049_3254798893158610644_n-1024x768.jpg)
![](https://gymnasio.ekpaideutiria-imp.gr/wp-content/uploads/2024/04/434060977_961706742407023_416331161664587055_n-1024x768.jpg)
![](https://gymnasio.ekpaideutiria-imp.gr/wp-content/uploads/2024/04/434044740_961707012406996_7926762758121202279_n-1024x768.jpg)
![](https://gymnasio.ekpaideutiria-imp.gr/wp-content/uploads/2024/04/432403370_961707232406974_3493611666172026898_n-1024x576.jpg)
![](https://gymnasio.ekpaideutiria-imp.gr/wp-content/uploads/2024/04/432589519_961707242406973_1543136520770240113_n-1024x768.jpg)
![](https://gymnasio.ekpaideutiria-imp.gr/wp-content/uploads/2024/04/433434941_961707549073609_7945846529822889296_n-1024x768.jpg)
![](https://gymnasio.ekpaideutiria-imp.gr/wp-content/uploads/2024/04/433434984_961707469073617_6218119879629165313_n-1024x768.jpg)
![](https://gymnasio.ekpaideutiria-imp.gr/wp-content/uploads/2024/04/433446995_961707519073612_874757905379057252_n-1024x768.jpg)
![](https://gymnasio.ekpaideutiria-imp.gr/wp-content/uploads/2024/04/433455151_961706542407043_7846912499378827494_n-1024x576.jpg)
![](https://gymnasio.ekpaideutiria-imp.gr/wp-content/uploads/2024/04/433468044_961707825740248_5581408145748630236_n-1024x768.jpg)
![](https://gymnasio.ekpaideutiria-imp.gr/wp-content/uploads/2024/04/433468169_961707112406986_6237944549691108165_n-1024x768.jpg)
![](https://gymnasio.ekpaideutiria-imp.gr/wp-content/uploads/2024/04/433472654_961706972407000_3954537054444324170_n-1024x768.jpg)
![](https://gymnasio.ekpaideutiria-imp.gr/wp-content/uploads/2024/04/433489483_961707372406960_9074773986170286961_n-768x1024.jpg)
![](https://gymnasio.ekpaideutiria-imp.gr/wp-content/uploads/2024/04/433493556_961707699073594_8446326183346822996_n-1024x768.jpg)
![](https://gymnasio.ekpaideutiria-imp.gr/wp-content/uploads/2024/04/433514295_961707309073633_3084232419908573566_n-1024x768.jpg)
![](https://gymnasio.ekpaideutiria-imp.gr/wp-content/uploads/2024/04/433589774_961707739073590_8090442256918294659_n-1024x768.jpg)
![](https://gymnasio.ekpaideutiria-imp.gr/wp-content/uploads/2024/04/433702748_961706692407028_4769100470673980392_n-1024x768.jpg)
![](https://gymnasio.ekpaideutiria-imp.gr/wp-content/uploads/2024/04/434051471_961707085740322_8197976592530362211_n-1024x768.jpg)
![](https://gymnasio.ekpaideutiria-imp.gr/wp-content/uploads/2024/04/434053591_961706822407015_7336319595590719747_n-768x1024.jpg)
![](https://gymnasio.ekpaideutiria-imp.gr/wp-content/uploads/2024/04/434054890_961707585740272_1882777966563828048_n-1024x768.jpg)
![](https://gymnasio.ekpaideutiria-imp.gr/wp-content/uploads/2024/04/434056596_961706629073701_2707538055897093899_n-1024x576.jpg)
![](https://gymnasio.ekpaideutiria-imp.gr/wp-content/uploads/2024/04/434060308_961706505740380_1838481313060866855_n-1024x768.jpg)
![](https://gymnasio.ekpaideutiria-imp.gr/wp-content/uploads/2024/04/434060491_961706559073708_3130629790451217964_n-1024x768.jpg)
![](https://gymnasio.ekpaideutiria-imp.gr/wp-content/uploads/2024/04/434061284_961706885740342_7808007009759535848_n-1024x768.jpg)
![](https://gymnasio.ekpaideutiria-imp.gr/wp-content/uploads/2024/04/434172395_961707615740269_490297554392966368_n-1024x576.jpg)
![](https://gymnasio.ekpaideutiria-imp.gr/wp-content/uploads/2024/04/434177769_961707859073578_3459656358500537746_n-1024x768.jpg)
![](https://gymnasio.ekpaideutiria-imp.gr/wp-content/uploads/2024/04/434182318_961707592406938_7885639702807533660_n-1024x768.jpg)
![](https://gymnasio.ekpaideutiria-imp.gr/wp-content/uploads/2024/04/434186001_961707529073611_1843371707802837817_n-1024x768.jpg)
![](https://gymnasio.ekpaideutiria-imp.gr/wp-content/uploads/2024/04/434200879_961707629073601_2342399353995153256_n-1024x576.jpg)