Στα πλαίσια ενός πολιτιστικού προγράμματος με θέμα τη Δανειστική Βιβλιοθήκη οι μαθητές της Γ’ Γυμνασίου επισκέφθηκαν το Goethe Institut και συμμετείχαν σε ομάδες σε μια διαδραστική εξερεύνηση της βιβλιοθήκης. Η πρώτη ομάδα εξερεύνησε όλα τα αντικείμενα που υπάρχουν προς δανεισμό σε μια βιβλιοθήκη αναζητώντας στοιχεία και αντιλήφθηκε τον τρόπο λειτουργίας μιας βιβλιοθήκης και τη διαδικασία δανεισμού. H δεύτερη ομάδα ασχολήθηκε μέσα από διαδραστικά παιχνίδια και προβληματισμούς με τα κοινά.
![](https://gymnasio.ekpaideutiria-imp.gr/wp-content/uploads/2023/12/Goethe-Institut-Γυμνάσιο-ΙΜΠ--768x1024.jpg)
![](https://gymnasio.ekpaideutiria-imp.gr/wp-content/uploads/2023/12/Goethe-Institut-Γυμνάσιο-ΙΜΠ-2-768x1024.jpg)
![](https://gymnasio.ekpaideutiria-imp.gr/wp-content/uploads/2023/12/Goethe-Institut-Γυμνάσιο-ΙΜΠ-3-1024x1024.jpg)
![](https://gymnasio.ekpaideutiria-imp.gr/wp-content/uploads/2023/12/Goethe-Institut-Γυμνάσιο-ΙΜΠ-4-1024x1024.jpg)
![](https://gymnasio.ekpaideutiria-imp.gr/wp-content/uploads/2023/12/Goethe-Institut-Γυμνάσιο-ΙΜΠ-5-1024x1024.jpg)
![](https://gymnasio.ekpaideutiria-imp.gr/wp-content/uploads/2023/12/Goethe-Institut-Γυμνάσιο-ΙΜΠ-6-1024x1024.jpg)
![](https://gymnasio.ekpaideutiria-imp.gr/wp-content/uploads/2023/12/Goethe-Institut-Γυμνάσιο-ΙΜΠ-7-1024x1024.jpg)